Hoy se han conocido las nominaciones para los Premis Gaudí de l’Acadèmia de Cinema Català.

Eva és la película con más nominaciones, 16 en total, seguida de Mientras duermes,con 15 y Bruc con 12.

Estas son las nominaciones.

1. Millor direcció de producció:
Victòria Borràs i Jordi Berenguer per BRUC, LA LLEGENDA

Toni Carrizosa per EVA

Teresa Gefaell i Carla Pérez de Albéniz per MIENTRAS DUERMES

Carlos González de Jesús per KATMANDÚ. UN ESPEJO EN EL CIELO

2. Millor so:
Pelayo Gutiérrez i Nacho Royo-Vilanova per CHICO & RITA

Xavier Mas, Glenn Freemantle i Mike Dowson per BRUC, LA LLEGENDA

Jordi Rossinyol, Oriol Tarragó i David Calleja per MIENTRAS DUERMES

Jordi Rossinyol, Oriol Tarragó i Marc Orts per EVA

3. Millor curtmetratge:

AHORA NO PUEDO, de Roser Aguilar, escrit per Elena Serra i Corberó, produït per Oriol Sala-Patau (Ahora puedo producciones)

EL BARCO PIRATA, de Fernando Trullols, escrit per Fernando Trullols i Pepe Combalía, produït per Bastian Films.

EL SOMRIURE AMAGAT, de Ventura Durall, escrit per Ventura Durall i Miguel Llanso, produït per Nanouk Films, SL.

ODYSSEUS’ GAMBIT, escrit i dirigit per Àlex Lora, produït per AI i Inicia Films.

4. Millors efectes especials/digitals:
Reyes Abades i Félix Bergés per BRUC, LA LLEGENDA

Arturo Balseiro, Lluís Castells i Javi García per EVA

David Martí , Montse Ribé i Cesc Biénzobas per MIENTRAS DUERMES

David Martí, Montse Ribé, Oriol Tarrida, Bruno López Louro, David Martínez Hinojosa i Iván Valero, per FLOQUET DE NEU

5. Millor maquillatge:
Alma Casal, Satur Merino per MIENTRAS DUERMES

Anna Merino, Ignasi Ruiz per MIL CRETINS

Concha Rodríguez, Jesús Martos per EVA

Amparo Sánchez, Caitlin Acheson per BRUC, LA LLEGENDA

6. Millor vestuari:
Pere Abadal per MIL CRETINS

Marian Coromina per MIENTRAS DUERMES

María Gil per EVA

Ariadna Papió per BRUC, LA LLEGENDA

7. Millor direcció artística:

Javier Alvariño per MIENTRAS DUERMES

Laia Clotet per EVA

Antxón Gómez per BRUC, LA LLEGENDA

Javier Mariscal per CHICO & RITA

8. Millor muntatge:

Guillermo de la Cal per MIENTRAS DUERMES

Sara López i Emanuele Tiziani per OPEN24H

Elena Ruiz per EVA

Marc Soria per BRUC, LA LLEGENDA

9. Millor música original:

Xavier Capellas per BRUC, LA LLEGENDA

Eugeni i Sacha Galperine per EVA

Bebo Valdés per CHICO & RITA

Lucas Vidal per MIENTRAS DUERMES

10. Millor fotografia:

Juanmi Azpiroz per BRUC, LA LLEGENDA

Antonio Riestra per KATMANDÚ, UN ESPEJO EN EL CIELO

Pablo Rosso per MIENTRAS DUERMES

Arnau Valls Colomer per EVA

11. Millor pel·lícula europea:

EL DISCURS DEL REI (THE KING’S SPEECH) de Tom Hooper, escrita per David Seidler i produïda per The Wenstein Company, UK Film Council i Momentum Pictures.

MELANCOLIA (MELANCHOLIA) escrita i dirigida per Lars von Trier i produïda per Zentropa Entertainments, Memfis Film i Zentropa International Sweden.

NO HABRÁ PAZ PARA LOS MALVADOS d’Enrique Urbizu, escrita per Michel Gaztambide i Enrique Urbizu i produïda per Lazonafilms i Telecinco Cinema.

PINA escrita i dirigida per Wim Wenders i produïda per Neue Road Movies, Eurowide Film Production i Zweites Deutsches Fernsehen.

12. Millor pel·lícula per a televisió:

14 D’ABRIL. MACIÀ CONTRA COMPANYS, de Manuel Huerga, escrita per Toni Soler, produïda per Minoria Absoluta i Televisió de Catalunya.

BARCELONA CIUTAT NEUTRAL, de Sònia Sánchez, escrita per Mateu Adrover i Xesc Barceló, produïda per Prodigius Cinema i Televisió de Catalunya.

CLARA CAMPOAMOR, LA MUJER OLVIDADA, de Laura Mañá, escrita per Yolanda García Serrano i Rafa Russo, produïda per Distinto Films, Televisió Espanyola i Televisió de Catalunya.

ERMESSENDA, de Lluís Maria Güell, escrita per Núria Furió i Mercè Sarrias, produïda per Ovideo TV i Televisió de Catalunya.

13. Millor pel·lícula d’animació:

ARRUGAS, d’Ignacio Ferreras, escrita per Ángel de la Cruz, Ignacio Ferreras i Rossana Ceccini, i produïda per Perro Verde i Cromosoma.

CHICO & RITA, de Fernando Trueba, Javier Mariscal i Tono Errando, escrita per Fernando Trueba i Ignacio Martínez de Pisón, i produïda per Estudio Mariscal, Fernando Trueba PC i Televisió de Catalunya.

FLOQUET DE NEU, d’Andrés G. Schaer, escrita per Albert Val i Amelia Mora, i produïda per Filmax, Muf Animation, Utopia Global i Televisió de Catalunya.

ROVELLÓ I LA LLEGENDA DE SANT JORDI, d’Antoni d’Ocon, escrita per Antoni d’Ocon i Josep Penya, i produïda per D’Ocon i Televisió de Catalunya.

14. Millor pel·lícula documental:

AL FINAL DE LA ESCAPADA, escrita i dirigida per Albert Solé i produïda per Minimal Films i Televisió de Catalunya.

BARCELONA, ABANS QUE EL TEMPS HO ESBORRI de Mireia Ros, escrita per Javier Baladia i Victoria Bermejo, i produïda per Promarfi Futuro 2010 amb la participació de Televisió de Catalunya.

ENXANETA de Paulí Subirà i Claramunt, escrita per Rafa Navarro, i produïda per Televisió de Catalunya.

LA MALETA MEXICANA, escrita i dirigida per Trisha Ziff, i produïda per Mallerich Films Paco Poch, 212 Berlín, Televisió Espanyola i Televisió de Catalunya.

15. Millor actor secundari:

Jose María Blanco per OPEN24H

Jordi Dauder per CATALUNYA ÜBER ALLES!

Lluis Homar per EVA

Alberto San Juan per MIENTRAS DUERMES

16. Millor actriu secundària:

Anne Canovas per EVA

Belen Fabra per CATALUNYA ÜBER ALLES!

Vicky Peña per CATALUNYA ÜBER ALLES!

Judith Uriach per OPEN24H

17. Millor protagonista masculí:

Juan José Ballesta per BRUC, LA LLEGENDA

Daniel Brühl per EVA

Amadís de Murga per OPEN24H

Luis Tosar per MIENTRAS DUERMES

18. Millor protagonista femenina:

Astrid Bergès-Frisbey per BRUC, LA LLEGENDA

Verónica Echegui per KATMANDÚ, UN ESPEJO EN EL CIELO

Marta Etura per MIENTRAS DUERMES

Claudia Vega per EVA

19. Millor guió:

Sergi Belbel, Cristina Clemente, Martí Roca i Aintza Serra per EVA

Daniel Faraldo i Ramon Tèrmens per CATALUNYA ÜBER ALLES

Alberto Marini per MIENTRAS DUERMES

Ignacio Martínez de Pisón i Fernando Trueba per CHICO & RITA

20. Millor director:

Jaume Balagueró per MIENTRAS DUERMES

Tono Errando, Javier Mariscal i Fernando Trueba per CHICO & RITA

Kike Maíllo per EVA

Carles Torras per OPEN24H

21. Millor pel·lícula en llengua no catalana:

DE GRAN VULL SER SOLDAT (I WANT TO BE A SOLDIER) de Christian Molina, escrita per Cuca Canals i Christian Molina, produïda per Canónigo Films i Black Flag Cinema.

KATMANDÚ. UN ESPEJO EN EL CIELO, d’Icíar Bollaín, escrita per Icíar Bollaín amb la col·laboració de Paul Laverty, i produïda per Media Films amb la participació de Televisió de Catalunya.

LOS PASOS DOBLES d’Isaki Lacuesta, escrita per Isaki Lacuesta i Isa Campo, i produïda per Tusitala Producciones Cinematográficas amb la participació de Televisió de Catalunya.

MIENTRAS DUERMES de Jaume Balagueró, escrita per Alberto Marini, i produïda per Filmax amb la participació de Televisió de Catalunya.

22. Millor pel·lícula en llengua catalana:

BRUC, LA LLEGENDA de Daniel Benmayor, escrita per Patxi Amezcua i Jordi Gasull, i produïda per Ikiru films, Mesfilms Inversions, Bruc-Laurion i Televisió de Catalunya.

CATALUNYA ÜBER ALLES! de Ramon Térmens, escrita per Daniel Faraldo i Ramon Térmens, i produïda per Segarra Films amb la participació de Televisió de Catalunya.

EVA, de Kike Maillo, escrita per Martí Roca, Sergi Belbel, Cristina Clemente i Aintza Serra, produïda per Escándalo Films i Televisió de Catalunya.

OPEN24H, escrita i dirigida per Carles Torras, i produïda per Zabriskie Films amb la participació de Televisió de Catalunya.