La Acadèmia del cinema Català ha comunicado los nominados para la quinta edición de los Premis Gaudí que se celebrarán el 3 de febrero en una gala presentada por Andreu Buenafuente.

Santi Millán y Leticia Dolera han sido los encargados de dar a conocer los nominados. El acto se ha celebrado en el Auditori de la Pedrera y también a contado con la presencia del presidente de la académia, Joel Joan. Blancanieves de Pablo Berger con 12 y El Bosc d’Oscar Aibar con 11 son las que más nominaciones acumulan. Destacan también Els nens salvatges con 8 y Fènix 11-23 con 7.

El Gaudí de honor será para Montserrat Carulla.

Esta es la lista de nominados:

1. MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA CATALANA

BLANCANIEVES escrita i dirigida per Pablo Berger, i produïda per Arcadia Motion Pictures, Nix Films, Sisifo Films, The Kraken Films, Noodles Production i Arte France Cinéma, amb la participació de Televisió de Catalunya.

EL BOSC d’Óscar Aibar, escrita per Albert Sánchez Piñol i produïda per Fausto Producciones i Televisió de Catalunya.

ELS NENS SALVATGES de Patricia Ferreira, escrita per Patricia Ferreira i Virginia Yagüe, i produïda per Distinto Films, Televisió de Catalunya i Áralan Films.

FÈNIX 11·23 de Joel Joan i Sergi Lara, escrita per Albert Plans Soriano i Hèctor Hernández Vicens, i produïda per Arriska Films, Benecé Produccions i Televisió de Catalunya.

2. MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA

[REC]3 GÉNESIS de Paco Plaza, escrita per Luiso Berdejo i Paco Plaza, i produïda per Filmax, amb la participació de Televisió de Catalunya.

RED LIGHTS escrita i dirigida per Rodrigo Cortés, i produïda per Nostromo Pictures, Antena 3 Films, Attitude Pinículas y Films AIE, VS Entertainment LLC i Televisió de Catalunya.

THE PELAYOS d’Eduard Cortés, escrita per Piti Español i Eduard Cortés, i produïda per Alea Docs & Films, Bausan Films, Afrodita Audiovisual, The Kraken Films i Televisió de Catalunya, amb la participació de TVE i Canal +.

UNA PISTOLA EN CADA MANO de Cesc Gay, escrita per Cesc Gay i Tomàs Aragay, i produïda per Imposible Film, amb la participació de Televisió de Catalunya.

3.MILLOR DIRECTOR

Juan Antonio Bayona per LO IMPOSIBLE

Pablo Berger per BLANCANIEVES

Cesc Gay per UNA PISTOLA EN CADA MANO

Joel Joan i Sergi Lara per FÈNIX 11·23

4. MILLOR GUIÓ

Tomàs Aragay i Cesc Gay per UNA PISTOLA EN CADA MANO

Pablo Berger per BLANCANIEVES

Patricia Ferreira i Virginia Yagüe per ELS NENS SALVATGES

Albert Sánchez Piñol per EL BOSC

5. MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA

Marina Comas per ELS NENS SALVATGES

Ángela Molina per BLANCANIEVES

Maria Molins per EL BOSC

Maribel Verdú per BLANCANIEVES

6.MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ

Àlex Brendemühl per EL BOSC

Nil Cardoner per FÈNIX 11·23

Àlex Casanovas per FÈNIX 11·23

Àlex Monner per ELS NENS SALVATGES

7.MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ

Josep Amorós per TENGO GANAS DE TI

Ander Sistiaga per EL BOSC

Eduard Vallès per THE PELAYOS

Anna Vilella per FÈNIX 11·23

8.MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL

AL FOSSAT de Ricardo Íscar, escrita per Ricardo Íscar amb la col·laboració de Sophie Köhler, i produïda per Bausan Films i Televisió de Catalunya.

HOLLYWOOD TALKIES escrita i dirigida per Òscar Pérez i Mia de Ribot, i produïda per Getsemaní Produccions, Eddie Saeta i Televisió de Catalunya.

JORDI DAUDER, LA REVOLUCIÓ PENDENT escrita i dirigida per Antoni Verdaguer, i produïda per Segarra Films i Televisió de Catalunya.

PEPE & RUBIANES de Manuel Huerga, escrita per Lluís Arcarazo i produïda per Versátil Cinema, amb la participació de Televisió de Catalunya.

9.MILLOR CURTMETRATGE

CARTAS DESDE LA LOCURA escrit i dirigit per Xavi Puebla, i produït per Continuará… Producciones.

COUP DE GRÂCE de Clara van Gool, escrit per Jordi Cortés, Damián Muñoz i Clara van Gool, i produït per Alta Realitat i KeyFilm.

ELEFANTE escrit i dirigit per Pablo Larcuen, i produït per Escándalo Films.

LUISA NO ESTÁ EN CASA escrit i dirigit per Celia Rico, i produït per Amorós Produccions.

10.MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ

ATRAPATS de Miguel Puertas, escrita per Jordi Díaz i Eric Carrión, i produïda per Yakima Films, Televisió de Catalunya i Granollers Audiovisual.

GERMANES de Carol López, escrita per Carol López i Àlex Mañas (basat en l’obra de teatre “Germanes” de Carol López), i produïda per Ovideo TV, Focus i Televisió de Catalunya.

MAR DE PLÀSTIC de Sílvia Munt, escrita per Lluis Arcarazo i Enric Gomà, produïda per Prodigius Cinema i Televisió de Catalunya.

TORNAREM de Felip Solé, escrita per Pau Garsaball i Marta Grau, i produïda per Brutal Media, Televisió de Catalunya i TVE.

11.MILLOR PEL·LÍCULA D’ANIMACIÓ

Els Cadells i el Codi de Marco Polo de Sergio Manfio, escrita per Antonio Garrido, Francesco Manfio i Sergio Manfio, i produïda per Edebé Audiovisual i Gruppo Alcuni.

Les aventures de Tadeu Jones d’Enrique Gato, escrita per Gorka Magallón, Neil Landau, Javier Barreira, Jordi Gasull i Ignacio del Moral, i produïda per Ikiru Films, El Toro Pictures, Lightbox Entertainment, Telecinco Cinema i Telefónica Producciones, amb la participació de Televisió de Catalunya.

Papa, sóc una zombi de Joan Espinach i Ricardo Ramón, escrita per Daniel Torres i produïda per Digital Dreams Films i Abra Prod, amb la participació de Televisió de Catalunya.

12.MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA

Alain Bainée per BLANCANIEVES

Gemma Fauria per [REC]3 GÉNESIS

Balter Gallart per THE PELAYOS

Irene Montcada per EL BOSC

13. MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA

Aina Clotet per ELS NENS SALVATGES

Candela Peña per UNA PISTOLA EN CADA MANO

Clara Segura per ELS NENS SALVATGES

Ana Wagener per FÈNIX 11·23

14.MILLOR ACTOR SECUNDARI

Eduard Fernández per UNA PISTOLA EN CADA MANO

Francesc Orella per ELS NENS SALVATGES

Pere Ponce per EL BOSC

Lluís Villanueva per FÈNIX 11·23

15.MILLOR MUNTATGE

Fernando Franco per BLANCANIEVES

David Gallart per [REC]3 GÉNESIS

Elena Ruiz i Bernat Vilaplana per LO IMPOSIBLE

Bernat Vilaplana per EL BOSC

16.MILLOR MÚSICA ORIGINAL

Alfonso de Vilallonga per BLANCANIEVES

Lluís Llach per JORDI DAUDER, LA REVOLUCIÓ PENDENT

Zacarías Martínez de la Riva per LES AVENTURES DE TADEU JONES

Marc Vaillo per ORSON WEST

17.MILLOR FOTOGRAFIA

Kiko de la Rica per BLANCANIEVES

Óscar Faura per LO IMPOSIBLE

Sergi Gallardo per ELS NENS SALVATGES

David Omedes per THE PELAYOS

18.MILLOR VESTUARI

Elena Ballester per ANY DE GRÀCIA

Paco Delgado per BLANCANIEVES

María Gil i Sonia Segura per EL BOSC

Anna Güell per UNA PISTOLA EN CADA MANO

19.MILLOR SO

Carlos Faruolo, Kiku Vidal i Jaime Fernández per LES AVENTURES DE TADEU JONES

Xavi Mas, Gabriel Gutiérrez i Marc Orts per [REC]3 GÉNESIS

Albert Manera, James Muñoz i José A. Manovel per RED LIGHTS

Oriol Tarragó i Marc Orts per LO IMPOSIBLE

20.MILLORS EFECTES ESPECIALS / DIGITALS

Reyes Abades i Ferran Piquer per BLANCANIEVES

David Ambit, Patricia Reyes i Àlex Villagrasa per [REC]3 GÉNESIS

Cesc Biénzobas i Joan Amer per EL BOSC

José María Aragonés per LES AVENTURES DE TADEU JONES

21.MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA

David Ambit i Patricia Reyes per [REC]3 GÉNESIS

Fermín Galán i Sylvie Imbert per BLANCANIEVES

David Martí i Montse Ribé per LO IMPOSIBLE

Saturnino Merino i Alma Casal per EL BOSC

22.MILLOR PEL.LÍCULA EUROPEA

DANS LA MAISON (EN LA CASA) de François Ozon, escrita per François Ozon (Obra: Juan Mayorga) i produïda per Mandarin Cinéma.

LE HAVRE (EL HAVRE) escrita i dirigida per Aki Kaurismäki, i produïda per Pandora Filmproduktion, Pyramide Productions i Sputnik.

LES INTOUCHABLES (INTOCABLE) escrita i dirigida per Olivier Nakache i Eric Toledano, i produïda per Quad Productions, Gaumont, TF1 Films, Ten Films, Chaocorp production i Canal + / Cinecinema.

LO IMPOSIBLE de Juan Antonio Bayona, escrita per Sergio G. Sánchez, i produïda per Apaches Entertainment, Telecinco Cinema, Mediaset España i Canal+ España.